17 lipca 2013

Aspartam - E951

Aspartam jest sztucznym środkiem słodzącym słodszym od cukru o ok. 180 razy. Jego atrakcyjność polega także na małej kaloryczności (4 kcal w 100 gramach) i niskich kosztach otrzymywania.
Występuje w ok. 5 tysiącach produktów: w gumach do żucia (bez cukru), rozpuszczalnym kakao, kawie i herbacie, płatkach śniadaniowych, polewach, jogurtach, galaretkach, chipsach, odżywkach dla sportowców, napojach owocowych i niskokalorycznych, multiwitaminach, lekach (także w tych dla dzieci).

Aspartam został odkryty przypadkowo, podczas poszukiwania leku na wrzody w 1965 roku przez chemika Jamesa Schlattera. Produkt ten był już dwukrotnie wycofywany z amerykańskiego rynku ze względu na szkodliwe działanie. Obecnie jest on, w USA, ponownie dopuszczony do sprzedaży z ograniczeniem dopuszczalnej ilości w produktach spożywczych.

Dlaczego jest tak kontrowersyjny? Ze względu na skład, który stanowią: kwas asparaginowy (40%), fenyloalanina (50%) oraz alkohol metylowy (10%). Wszystkie występują w przyrodzie: dwie pierwsze substancje są aminokwasami, a metanol znajduje się w owocach. Występują jednak w połączeniu z innymi substancjami, które hamują lub blokują ich działanie. Aminokwasy są związane z proteinami, a metanol - z pektyną. Człowiek nie wytwarza enzymu, który umożliwiłby odłączenie metanolu od pektyny, więc nawet jego największe dawki występujące w owocach nie są dla nas szkodliwe. Dodatkowo - metanol zawsze występuje z etanolem, który jest odtrutką na jego toksyczne działanie.
Problem polega jedynie na tym, że podczas rozkładu aspartamu w jelicie cienkim, powstają wolne formy tych substancji.
Kwas asparaginowy - Jest związkiem, z którego powstaje asparaginian - neuroprzekaźnik. Nadmierne spożycie kwasu asparaginowego może doprowadzić do wysokiego stężenia tego neuroprzekaźnika, co skutkuje nadmiernym pobudzeniem komórek nerwowych i w konsekwencji ich śmiercią.
Fenyloalanina - Badania naukowe pokazują, że spożywanie aspartamu (zwłaszcza z węglowodanami) powoduje podniesienie stężenia fenyloalaniny w mózgu. Jest ona składnikiem hormonu noradrenaliny, więc nadmierne spożycie aspartamu zwiększa jego poziom. Powoduje to zaburzenie równowagi między noradrenaliną a serotoniną (zmniejszenie ilości serotoniny)., która może skutkować zaburzeniami emocjonalnymi (depresja, zmiany nastroju, ataki paniki).
Alkohol metylowy - Metanol jest w organizmie rozkładany na kwas mrówkowy i formaldehyd, który jest śmiertelna trucizną. Objawami zatrucia metanolem są: postępujące zaburzenia widzenia, wymioty, zawroty głowy, dreszcze, zaniki pamięci oraz drętwienie kończyn. Metanol wchłania się zdecydowanie szybciej, gdy aspartam zostanie podgrzany do temperatury wyższej niż 30°C, dlatego powinniśmy szczególnie unikać spożywania podgrzanej żywności zawierającej aspartam.

Czym może skutkować nadmierne spożycie aspartamu?
Aspartam jest substancją rakotwórczą, jego nadmierne spożycie może powodować nowotwory mózgu, nerek czy białaczkę.
Ponadto aspartam przyspiesza rozwój chorób związanych z cukrzycą (np. jaskry) u diabetyków lub rozwój cukrzycy u osób podatnych na tę chorobę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz