1 stycznia 2014

Glutaminian sodu - E621

Glutaminian sodu jest obecnie jednym z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych wzmacniaczy smaku. Jest on solą kwasu glutaminowego, który jest jednym z aminokwasów. Nasz organizm może go jednak samodzielnie wytwarzać, więc nie musimy przyjmować go z pożywieniem.

Gdzie on występuje?
Gama produktów zawierających glutaminian sodu znacznie się poszerza. Znajdziemy go przede wszystkim w przetworzonej żywności typu "fast-food", takiej jak dania w proszku, sosy instant, zupki chińskie, gotowe dania w słoikach. Pojawia się on także w konserwach mięsnych, chipsach, słodyczach, napojach oraz w mieszankach przypraw.
Glutaminian występuje także naturalnie, przede wszystkim w mięsie, ale także w rybach, pomidorach i niektórych rodzajach sera.

Czy glutaminian sodu jest szkodliwy?
Na razie nie ma pewnej odpowiedzi na to pytanie. Choć wielu naukowców próbuje udowodnić, że nie ma związku pomiędzy nim a stanem naszego zdrowia, ich przeciwnicy przedstawiają wyniki wielu badań przedstawiających glutaminian sodu w złym świetle. Naukowcy stwierdzili, że może on odkładać się w naszym organiźmie, co oznacza, że negatywne efekty spożywania tej substancji mogą pojawić się nawet po wielu latach. A jakie to mogą być skutki?

  • nadwaga i otyłość - według badań, ryzyko  ich wystąpienia może wzrosnąć nawet trzykrotnie!
  • utrata wzroku - uszkodzenie siatkówki - może mieć ono miejsce jedynie w skrajnych przypadkach, lecz jest możliwe i poparte badaniami
  • niepotwierdzone badaniami: występowanie migren, alergie pokarmowe, astma (badania są sprzeczne)
Wokół glutaminianu sodu narosło jednak sporo mitów, których nieprawdziwość zastała udowodniona (choć zła opinia, po wcześniej postawionych hipotezach, została). Jednym z nich jest tzw. "syndrom chińskiej restauracji". Dotyczy on zawrotów głowy, palpitacji serca oraz zwiększonej potliwości po wizycie w orientalnej restauracji (gdzie jest on stosowany w dużych ilościach). Jednak podczas eksperymentów ze ślepymi próbami i podawaniem placebo, wszystkie grupy na spożyte jedzenie reagowały tak samo, więc związek "syndromu chińskiej restauracji" ze spożyciem glutaminianu sodu nie ma naukowego potwierdzenia.

Inne sole kwasu glutaminowego (np. glutaminian potasu) mają te same właściwości, co glutaminian sodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz